Ett gammal charmigt hus!

Idag tänkte jag blogga om ett jättemysigt hus jag har tittat in i.

Det var nu i helgen som jag skulle träffa en väninna. Vi går på en kurs tillsamman & vi skulle träffas för att öva. Hon beskrev vägen till sitt hus & bara på beskrivningen förstod jag att det här kommer att bli en spännande upplevelse. Hon bor nämligen mitt i innerstan, men längst ut på udden med en fantastisk havsutsikt. Hennes hus är inte helt fristående utan sitter i hop med flera andra hus. Vi klev in i en jättefin port & där kom man in på en fantastisk innergård. Vackra träd, ett gårdshus och en stenlagd uteplats. Tankarna gick till sydeuropa.

Sen gick vi in i det vackra gamla huset. På nedervåningen var det rätt lågt till tak, med gamla fina balkar i taket, en härlig kakelugn, vackra fönster ut mot havet.

På övervåningen var det istället högt i tak & en hel vägg var täckt av vackra fönster.   Åhhh jag blev helt såld på det här huset!

På tal om såld så är huset till salu…..jag kanske skulle slå till :)

Leave a Reply

See also: